Obnôžkový peľ - zloženie

Dostupnosť nášho peľu si môžete overiť tu >>

 Včela na pláste s dvomi obnôžkami peľu.

Obsahuje všetky základné látky, ktoré sú nevyhnutné pre stavbu, rozvoj a existenciu živého organizmu: bielkoviny, tuky, uhľovodíky, vitamíny, aminokyseliny, glukozid-rutín, antibiotika, stimulátor rastu ...

V peli sa nachádza 27 prvkov: sodík, draslík, nikel, titan, vanád, chróm, fosfor, zirkón, berýlium, bór, zinok, olovo, striebro, arzén, cín, hélium, stroncium, bárium, urán, kremík, hliník, mangán, horčík, molybdén, meď, vápnik, železo.

Z mastných kyselín /obsahuje ich 3-14%/ sú najdôležitejšie kyselina linolová, linolénová, arachidonová - tie si ľudský organizmus nedokáže vyrobiť sám. Peľ obsahuje 5-7x viac aminokyselín než hovädzie mäso, vajíčka alebo syry.

vitamínov obsahuje:
 
Vitamín B1 /thiamin/ - reguluje hospodárenie s cukrami v organizme a chráni centrálny nervový systém. 
Vitamín B2 /riboflavin-laktoflavin/ - jeho nedostatok spôsobuje poruchy rastu, poškodenie pokožky a slizníc a stavy únavy. 
Vitamín B3 / niacin/ - urýchľuje rast, posilňuje nervy a dýchanie, reguluje trávenie, zlepšuje krvný obraz. 
Vitamín B5 /kyselina nikotínová/ - má vplyv na správny rast a fungovanie pokožky, dobré trávenie a nervovú sústavu. 
Vitamín B6 /pyridoxin/ - urýchľuje rast a pôsobí proti anémii. Jeho nedostatok spôsobuje vypadávanie vlasov, vznik ekzémov a poškodenie nervov. 
Vitamín C / kyselina askorbová/ - pôsobí preventívne proti krvácaniu ďasien a skorbutu. 
Vitamín H /biotín/ - pomáha rastu, pôsobí proti zápalom pokožky a viečok. Jeho nedostatok sa objavuje pri dlhodobom podávaní antibiotík. 
Vitamín E /tokoferol/ - stimuluje pohlavnú činnosť. Napomáha spermato- a ovogenezii, chráni pred potratom, pôsobí proti sterilite. 

Karotén a provitamín A - z neho si organizmus vytvára vitamín A. Vitamín A je súčasťou farbiva citlivého na svetlo, ktoré sa nachádza na sietnici oka. Okrem toho pôsobí zmierňujúcim spôsobom pri zápale spojiviek. Nedostatok A vitamínu spôsobuje zrohovatenie rohovky, zvýšené slzenie, šeroslepotu a v krajnom prípade až slepotu.

 

Peľové obnôžky čerstvé, nesušené.

LIEČIVÉ ÚČINKY PEĽU

Peľ obsahuje mnohonásobne viac liečivých a zdraviu prospešných látok ako sú obsiahnuté v dnešnej dobe tak propagovaných obilných klíčkoch. Je veľmi bohatý na proteíny, glycidy, vitamíny a minerálne látky. Spomaľuje proces starnutia organizmu a zároveň slúži ako podporný prostriedok imunitného systému.

Pre svoje antibiotické účinky lieči črevné problémy. Tlmí a ničí rast škodlivých mikróbov a pomáha množeniu dobrých - saprofytických. Obrazne by sa dalo povedať, že je črevným policajtom. Reguluje tiež črevné funkcie - na jednej strane lieči chronickú zápchu a na druhej strane pôsobí proti hnačke. Pomáha liečiť zápal čriev, a taktiež výborné výsledky boli zistené pri liečbe pacientov s problémami s prostatou.

Peľ dobre ovplyvňuje psychiku, upokojuje nervy a znižuje stavy napätia. Veľmi priaznivo pôsobí pri poruchách spánku a depresiách (vďaka bohatému obsahu zinku a vitamínu B6). Podávanie peľu pri neurózach vyvoláva pocit spokojnosti a zdravia. Zlepšuje dynamiku ducha, podnikavosť a optimizmus, tak veľmi potrebný, ak človek chce niečo v živote dosiahnúť. Peľ prináša rovnováhu a harmóniu vo fungovaní organizmu, upravuje náladu. Človek sa stáva menej nervóznym, podráždeným a prejavuje viac porozumenia vo vzťahoch s okolím.

Peľ pri nechutenstve zvyšuje chuť do jedla, preto sa jeho používanie doporučuje chorým a rekonvalescentom.

Stimuluje funkcie žalúdka - upravuje váhu na normálnu. Ľudia s váhovým deficitom rýchlejšie získavajú svoju pôvodnú hmotnosť a osoby s nadváhou ju naopak rýchlejšie strácajú.

Peľ je aj vynikajúcim posilňujúcim prostriedkom a preto sa úspešne používa pri stavoch fyzického a duševného vyčerpania, najmä pre ľudí, ktorí pracujú pod stresom alebo podávajú veľké fyzické výkony, a tiež pre pacientov po operáciách a v ťažkých chorobách. Zvyšuje výkonnosť a umožňuje dlhšie pracovať.

U diabetikov znižuje hladinu cukru v krvi.

Peľ prispieva k zlepšeniu zraku, čo sa pripisuje vitamínu A a riboflavínu, ktoré peľ obsahuje.

Predchádza vypadávaniu vlasov, zlepšuje ich vzhľad a rast. Je to vďaka cistínu - aminokyseline obsahujúcej síru. Vlasy obsahujú okolo 1% cistínu. Vlasy prestanú vypadávať a niekedy hustnú. Peľ zabraňuje tiež lámavosti nechtov.

Peľ pôsobí pri ochoreniach centrálnej nervovej sústavy. Podporuje prekrvenie mozgu a zlepšuje schopnosť myslenia. Jeho pôsobenie v tejto oblasti je výrazné a trvalé.

Lieči ochorenia pacientov s anémiou, pričom spôsobuje nárast počtu červených krviniek o 25-30% a hemoglobínu o 15%. Peľ sa tiež s úspechom používa pri ochoreniach pečene, žlčníku, srdca, tráviacej sústavy, poruchách látkovej výmeny, v klimaktériu, atrofii podkožného tkaniva ...

Podľa skúseností včelárov pôsobí priaznivo na zníženie vysokého krvného tlaku.

Peľ nemá žiadne nežiadúce vedľajšie účinky, ale vzhľadom na to, že každý ľudský organizmus je iný, každý by si mal odskúšať, či nie je precitlivelý na niektorú z jeho zložiek.

Včelie produkty podpora imunity, respiračné ochorenia - propolis, neplodnosť - Vijačka voštinová: rozhovor>>

https://www.lumen.sk/archiv-play/142973?fbclid=IwAR3rS5X0gjIJ7kkznzGHTFiE60oCMhcUH6Vmda95YjVi8NKecIN4z8ohr78

SKLADOVANIE PEĽU

Sušený peľ treba uskladňovať v tmavej, suchej miestnosti pri teplote nižšej ako 20°C. Chráňte ho pred slnkom, svetlom a vlhkosťou. Peľ, podobne ako med, nasáva vlhkosť a pachy z ovzdušia.

Čerstvý peľ uskladňujeme v mrazničke.

UŽÍVANIE PEĽU

Chuť peľu - mení sa v závislosti od druhu rastliny z ktorej pochádza, od sladkej (ovocné stromy, repka) až po horkastú (mak siaty, ...).

Dospelí:

Najvhodnejšie užívanie: 3 x denne 1 čajová lyžička peľu (1 čajová lyžička = 5 g peľu). Pre ľudí s citlivejším žalúdkom sa odporúča peľ zamiešať do jogurtu, mlieka, kakaa, ovocnej šťavy, ... . Každý si musí zvoliť ten najvhodnejší spôsob užívania peľu sám.

Druhý spôsob užívania peľu:

1. Sušený peľ 100g,
2. voda 40g (40ml), 
3. med 30g 

Do uzatvárateľnej nádoby nalejeme 40 g vlažnej vody, 30 g medu a dôkladne premiešame. Potom pridáme 100 g obnôžkového peľu, dôkladne premiešame, čím vznikne hmota podobná cestu. Uzatvorenú nádobu uložíme na temnom mieste, kde o tri dni peľ pri izbovej teplote(18°C) naklíči. Takto pripravený vydrží bez ujmy na kvalite až do úplného spotrebovania. Denne užívame 1 kopcovatú lyžicu, najlepšie po jedle.

Deti:

1/4 - 1/2 dávok dospelých podľa veku.

Doba užívania:

Konzumovať peľ 3 týždne, a potom prestávka týždeň. 
Cyklus je možné opakovať celý rok. Pri vážnych ochoreniach je možné konzumovať peľ bez prestávok. 
Peľ nemá žiadne nežiadúce vedľajšie účinky.

Čerpané z literatúry: J. Richter "Léčení včelími produkty", www.vcely.sk, www.zsselec.edu.sk/JEDALEN/pel.html, www.n-vcelari.sk

Tretí, najnovší spôsob užívania peľu pre dlhodobé skladovanie, nemusí byť v chladničke:

1. Sušený peľ 100g,
2. Pastovaný med 600 g (niečo viac ako polovica 720 ml pohára, lepší je pastovaný ako tekutý, aby peľ nevystúpal v pohári navrch)

Do medu nasypene usušený peľ a rozmiešame. Peľove guličky sú ešte príliš suché, a tak držia pokope, nesnažme sa ich rozmiešať do stratena. Na druhý deň už peľové guličky v mede zvlhnú, a tak ich už rozmiešame na jednofarebný krém. Takýto peľ s medom môžeme začať užívať. Zrnkám peľu praskli obaly, čím sa stali maximálne stráviteľnými.

Užíva sa 1 lyžica denne, najlepšie ráno s raňajkami.

Dostupnosť nášho peľu si môžete overiť tu >>